Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminny Ośrodek Kultury w Olszynie

W klimacie Moniuszki

Utworzono dnia 30.07.2019

Już po raz drugi Gminny Ośrodek Kultury w Olszynie zaprosił na koncert, odbywał się w ramach obchodów Roku Moniuszkowskiego w cyklu koncertów pt. „Znasz-li ten kraj”. 28 lipca br. wieczorny występ zdominowały gitarowe akordy i pieśni Stanisława Moniuszki, którego 200-lecie urodzin w tym roku obchodzimy.

W ramach koncertu na scenie wystąpili: Piotr Arciszewski - tenor / baryton, a na co dzień dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Olszynie i zarazem muzyk z wykształcenia, Maciej Arciszewski - utalentowany gitarzysta młodego pokolenia, który swój warsztat muzyczny szlifował pod okiem wybitnych muzyków i nauczycieli, oraz Grzegorz Sobczak - pianista, nauczyciel klasy fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Emila Młynarskiego w Augustowie.

W pięciu odsłonach słuchacze, zgromadzeni na widowni, mogli zapoznać się nie tylko z twórczością Stanisława Moniuszki, którego tytułowy utwór pt. „Znasz-li ten kraj” otworzył wieczorny koncert, ale także klimatyczne aranżacje w wykonaniu na gitarę klasyczną stanowiły swego rodzaju podróż po historii muzyki od XVI-wiecznej Anglii i Hiszpanii, poprzez XVIII-wieczne aranżacje muzyki barokowej, aż po bardziej współczesne wykonania gdzie dostrzec można było fascynację muzyką latynoamerykańską, jazzem i muzyką rozrywkową w ogóle. Takie nazwiska, jak John Dowland, Antonio Ruiz Pipo, Johann Sebastian Bach, Francisco Tarrega czy Jorze Morel przewijały się w prezentacjach muzycznych podczas całego koncertu. I choć program był bardzo bogaty, to jednak repertuar był tak dobrany, iż żadnego z wykonań nie można uznać za nieinteresujące. Przeciwnie, każda aranżacja wprowadzała w nową przestrzeń i pozwalała odkrywać słuchaczom niezwykłe możliwości gitary, instrumentu tak mało docenianego.

Na koniec swoje słowo do uczestników koncertu skierował burmistrz Leszek Leśko, który podzielił się swoimi doznaniami, życząc przy tym kolejnych inspirujących przedsięwzięć.

Koncert „Znasz-li ten kraj” zorganizowany został dzięki współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Olszynie z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu, a cały projekt został współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Wrzesień 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 57

W poprzednim tygodniu: 43

W tym miesiącu: 173

W poprzednim miesiącu: 161

Wszystkich: 12395