Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminny Ośrodek Kultury w Olszynie

W GOK recytowali poezję księdza Jana od Biedronki

Utworzono dnia 28.02.2024
11 lutego br. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Olszynie, odbył się konkurs recytatorski zatytułowany „Jeśli miłość”, poświęcony poezji ks. prałata Jana Twardowskiego zwanego również Janem od Biedronki. Patronat honorowy nad konkursem objął Burmistrz Olszyny Leszek Leśko.
 
Do rywalizacji stanęły dzieci z olszyńskich szkół podstawowych oraz dorośli mieszkańcy naszej gminy. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w osobach: Jolanty Kaczmarek, Doroty Zwolińskiej i Wandy Murias. Uczestnicy wyrecytowali w sumie kilkanaście wierszy ks. Jana, pochodzące z różnych tomików.
 
Laureaci konkursu:
Kategoria: szkoła podstawowa - dzieci w wieku 7-10 lat.
I miejsce - Dorota Radewka,
II miejsce - Franciszek Danilecki,
III miejsce - Julian Kownacki,
udział - Justyna Kosowska, Franciszek Kosowski.
Kategoria: szkoła podstawowa - dzieci w wieku 11-13 lat.
I miejsce - Anna Grzybowska,
II miejsce - Oliwia Gębarowska,
III miejsce - Róża Barcichowska,
udział - Ksawery Pysiewicz.
Kategoria: dorośli
I miejsce - Monika Rak-Kosowska
 
O ks. Janie Twardowskim
Ksiądz prałat Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 r. w Warszawie. Był duchownym, żołnierzem, poetą, prozaikiem i dziennikarzem. Przed wojną rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończył dopiero po wojnie, będąc już alumnem Seminarium Duchownego. Przez całą wojnę pracował w konspiracji. Był oficerem Armii Krajowej. Walczył w Powstaniu Warszawskim na stołecznej Woli. Został ranny. Nie poszedł do niewoli. Wraz ze swoim oddziałem, mimo niezagojonych ran, zdołał zbiec niemieckiej obławie i przedostać się do Kielc, gdzie dokończył leczenie i nadal prowadził walkę z niemieckimi okupantami już jako partyzant. W sierpniu 1945 roku wrócił do Warszawy. Do śmierci podkreślał, że fakt iż przeżył powstanie był cudem. W wyniku wojennych przeżyć, tego samego roku postanowił wstąpić do tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego, które ukończył w roku 1948. Był dziennikarzem prasy katolickiej, a od roku 1989 publikował również w Gazecie Wyborczej. Był autorem wielu tomików poezji, opowiadań, felietonów i esejów. Zmarł w Warszawie w dniu 18 stycznia 2006 r.
 
Dlaczego ksiądz Jan od Biedronki?
-Moim symbolem jest biedronka czyli boża krówka. Jeszcze w seminarium napisałem wiersz pt. „Modlitwa do świętego Jana od Krzyża”: „Święty Janie od Krzyża, kiedy pełnia lata i derkacz się odezwał, głuchy odgłos łąki, owieczka dzwonkiem beczy, przepiórka szeleści, rzuć mi malwę i nazwij Janem od Biedronki”. Lubię to stworzenie, gdyż jest wesołe, ma kropki i jest dowcipne - powiedział kiedyś ks. Twardowski. Od tamtego czasu został księdzem Janem od Biedronki.
Na zakończenie warto podkreślić, że z księdzem Janem od Biedronki przyjaźnił się jeden z lokalnych zespołów muzycznych - Grupa od Anioła Stróża z Zaręby, której założycielką jest dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Olszynie Jolanta Napadłek.
 
 
Autor: Sławomir Piguła

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny